Pierwszy etap projektu MEMENTO OBLITUS na ratunek opuszczonym cmentarzom za nami

I udało się!

Pierwszy etap projektu MEMENTO OBLITUS na ratunek opuszczonym cmentarzom za nami.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za przybycie, wysiłek i zaangażowanie. Bez Waszej pomocy start programu nie byłby możliwy. Dziękujemy przybyłym indywidualnym pasjonatom – wolontariuszom, a także grupie uwijających się jak w ukropie członków Fundacji Zielone Jutro.

Specjalne podziękowania należą się Robertowi Grochowskiemu, który oprócz udziału w przygotowaniu merytorycznym tego wydarzenia, wsparł nas też swoim wysiłkiem fizycznym.

Szczególne ukłony składamy pracownikom Nadleśnictwa Żołędowo, które przeprowadziło prace przygotowawcze i ugościło nas poczęstunkiem przy ognisku na terenie sąsiedniej leśniczówki. Pan Kamil okazał się niezastąpiony.

Pogoda co prawda nie pozwoliła nam wysłuchać opowieści historycznych Roberta Grochowskiego zsyłając na nas oberwanie chmury, jednak planowane prace udało się przeprowadzić zanim zostaliśmy pokropieni. Usunęliśmy zalegające od lat na cmentarzach suche gałęzie i połamane krzaki. Odsłoniliśmy i oczyściliśmy istniejące nagrobki na cmentarzu „zachodnim”. Odsłoniliśmy też teren cmentarza „wschodniego”, bez zachowanych nagrobków, o którego istnieniu świadczą wyłącznie stare mapy.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wspólną pracę.

Już zapraszamy do udziału w kolejnych etapach projektu, o których będziemy informować na bieżąco.